10 korakov za preprečevanje možganske kapi
Oktobra je svetovni dan možganske kapi, ki je drugi najpogostejši vzrok smrti in glavni dejavnik invalidnosti. Najpomembnejši dejavnik tveganja za nastanek možganske kapi je previsok krvni tlak (višji od 140/90 mm Hg). Zato je ključno, da ga imate pod nadzorom.
Najpomembnejši dejavnik tveganja za nastanek možganske kapi je previsok krvni tlak.
Na pojav možganske kapi vplivajo številni dejavniki. Delijo se na nespremenljive (nanje ni mogoče vplivati) in spremenljive (odvisni so od načina življenja). Nespremenljivi dejavniki tveganja so starost, spol in genetska predispozicija, pri čemer višja starost in moški spol pomenita večje tveganje za možgansko kap.
Ali ste vedeli?
Možgani predstavljajo le okoli 2 % človekove telesne mase (1400–1500 g), porabijo pa kar 25 % energije. Že to pove, kako pomembni so za delovanje človeškega telesa, zato je treba nanje res paziti.
Med spremenljivimi dejavniki tveganja, na katere je mogoče vplivati, je 10 takšnih, ki skupaj povzročijo kar 92 % primerov možganskih kapi. To so:
- previsok krvni tlak oz. hipertenzija (vzrok skoraj polovice vseh kapi),
- previsok holesterol LDL (visoko razmerje med LDL in HDL),
- sladkorna bolezen,
- premalo redne telesne dejavnosti,
- nezdrava in enolična prehrana,
- visoko razmerje med obsegom pasu in bokov,
- kajenje,
- čezmerno pitje alkoholnih pijač,
- težave s srcem (atrijska fibrilacija),
- psihosocialni stres in depresija.
Staranja ne morete ustaviti in tudi genov ne morete spremeniti, na teh 10 dejavnikov pa lahko vplivate. Upoštevajte 10 korakov za preprečevanje možganske kapi.
Vaši današnji ukrepi lahko vplivajo na to, kako boste živeli v prihodnosti. Verjetnost za nastanek možganske kapi lahko zmanjšate tudi z zgodnjim odkrivanjem hipertenzije in doslednim zdravljenjem.
SVETOVNA LIGA ZA HIPERTENZIJO VSAKEMU PRIPOROČA, DA SI KRVNI TLAK IZMERI VSAJ ENKRAT NA LETO.
ČE JE VEČKRAT ZAPORED VIŠJI OD 140/90 MM HG, SE O NADALJNJIH UKREPIH POSVETUJTE Z OSEBNIM ZDRAVNIKOM.
Aktualno
VSE NOVICEVisok krvni tlak me ne omejuje.
Znižal sem ga in živim polno življenje.
Ko vam postavijo diagnozo visok krvni tlak (hipertenzija), se pojavijo številna vprašanja. Kako bo zdravljenje vplivalo na vaše življenje? Ali se bo njegova kakovost zmanjšala? Ali boste še lahko počeli stvari, ki jih imate radi? Takšna in podobna vprašanja so si postavljali tudi drugi bolniki. Oglejte si njihove zgodbe.
Ko le zdrav življenjski slog za znižanje previsokega krvnega tlaka ni dovolj
Koliko časa vztrajati le pri spremembi življenjskega sloga, če je krvni tlak po nekaj mesecih kljub ukrepom še vedno višji od 140/90 mm Hg?
Hipertenzijo lahko pravočasno odkrijemo s preventivnim pregledom
Skrb za zdravje je odgovornost vsakega posameznika. Če ste povabljeni na preventivni pregled k osebnemu zdravniku, je priporočljivo, da se odzovete, saj se tako poveča verjetnost, da bo hipertenzija pravočasno odkrita in posledično tudi zdravljena.