Kaj je ključno pri zdravljenju visokega krvnega tlaka?
Nobeno zdravilo ne pomaga, če ga človek ne vzame.
Zdravniki vse pogosteje opažajo, da je adherenca (zavzetost za zdravljenje) zelo slaba.
»Pravilno in redno jemanje zdravil v daljšem obdobju, z upoštevanjem bolnikove aktivne vloge, imenujemo adherenca.
Arterijska hipertenzija večini bolnikov ne dela težav, zato je ne občutijo kot posebno ogrožajoče,
kar je gotovo eden od pomembnih dejavnikov, ki zmanjšujejo adherenco.Med dejavniki, ki jih bolniki navajajo kot razlog za slabo adherenco, so pozabljivost, dvom o koristnosti jemanja zdravil, zavestno izpuščanje odmerkov, pomanjkanje informacij in čustveni razlogi. Dvom o koristnosti jemanja in neželeni učinki bistveno pripomorejo k nesodelovanju pri zdravljenju.
Dober in odkrit odnos med bolnikom in zdravnikom, ki temelji na zaupanju, bistveno pripomore k prepoznanju slabe adherence in dejavnikov, ki jo omejujejo.«
Prof. dr. Marija Petek Šter, dr. med., s Katedre za družinsko medicino na Medicinski fakulteti v Ljubljani
Aktualno
VSE NOVICEHipertenzija in telesna dejavnost – gresta skupaj ali ne?
Ljudje z visokim krvnim tlakom se pogosto sprašujejo, kakšne športne dejavnosti in katere športne zvrsti so primerne, če je njihov krvni tlak zvišan? Kdaj se krvni tlak zviša in zakaj? Kakšna so tveganja, povezana s športom?
Če smrčite, pomislite tudi na hipertenzijo
Vam partner večkrat pove, da med spanjem smrčite ali celo nehate dihati, sami pa ste čez dan čezmerno zaspani in utrujeni? Če je tako, pomislite tudi na zvišan krvni tlak (hipertenzijo). Ljudje z visokim krvnim tlakom namreč smrčijo veliko pogosteje kot tisti z normalnim krvnim tlakom.
Ali pomanjkanje vitamina D lahko vpliva na zvišan krvni tlak?
V zadnjem času se veliko govori o vitaminu D in njegovem vplivu na izboljšanje imunskega sistema, saj so raziskovalci ugotovili, da imajo osebe, ki so zbolele za covidom-19, zelo nizke ravni vitamina D v telesu. Ali obstaja tudi povezava med vitaminom D in zvišanim krvnim tlakom?