Kaj je najboljši recept za znižanje holesterola?

Holesterol je voskasta maščobna snov, ki je v vseh telesnih celicah, saj je sestavni del celičnih membran. Čeprav je pomemben za normalno delovanje telesa, lahko njegov presežek v krvi privede do resnih zdravstvenih težav. Z uravnanim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za njihov nastanek. Kaj je najboljši recept za njegovo znižanje?

Poznamo tako imenovani slabi holesterol (LDL) in dobri holesterol (HDL). Ko se presežek holesterola LDL kopiči v stenah arterij, se žile lahko zožijo in poslabša pretok krvi. To je ateroskleroza, glavni vzrok bolezni, kot sta srčni infarkt in možganska kap.

Kdaj govorimo o zvišanem holesterolu?

Pomembno je, da je holesterola LDL v krvi čim manj, holesterola HDL pa čim več. Za zdravega človeka, ki nima nobenih drugih dejavnikov tveganja za razvoj bolezni srca in žilja, je mejna vrednost skupnega holesterola 5 mmol/l. Nad to vrednostjo govorimo o zvišanem holesterolu. »Pri holesterolu LDL je po najnovejših smernicah meja postavljena na 3 mmol/l, kar je višje, je slabo. Višje ko so vrednosti, bolj je človek ogrožen. Zdravniki smo še zlasti pozorni na ekstremne vrednosti, saj povečujejo verjetnost kakšnega neželenega srčnega dogodka. Vrednosti skupnega holesterola nad 8 mmol/l in holesterola LDL nad 5 mmol/l zahtevajo takojšnje ukrepanje zdravnika, največkrat z uvedbo zdravil,« pojasnjuje Matjaž Roženbergar, dr. med., specialist družinske medicine iz Ambulante Roženbergar v Novem mestu.

Ali visok holesterol povzroča nezdrava prehrana?

Nepravilna prehrana je eden od vzrokov za zvišanje holesterola v krvi, vendar ni edini. Previsoke koncentracije pogosto nastanejo tudi zaradi:

  • prirojenih dejavnikov (motenj v presnovi maščob),
  • pridobljenih dejavnikov, ki so posledica nezdravega življenjskega sloga (mastne in zelo kalorične hrane, telesne nedejavnosti),
  • drugih bolezni (npr. sladkorne bolezni, bolezni ščitnice).

Zvišanemu holesterolu se lahko izognemo z zdravim načinom življenja, ki vključuje raznovrstno in uravnoteženo prehrano, telesno dejavnost, izogibanje kajenju in čezmernemu pitju alkohola.

Kaj je najboljši recept za znižanje holesterola?

O zniževanju holesterola se širijo najrazličnejše razlage, prepričanja, napotki in informacije s spleta. Marsikdaj je težko oceniti, čemu zaupati, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, ki jih lahko kupimo prek spleta in za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. Prof. dr. Davorina Petek, dr. med., iz Zdravstvenega zavoda Zdravje, Medicinskega centra Ljubljana, o zdravilih brez recepta za zniževanje holesterola pravi: »Biostatini so na primer opredeljeni kot prehransko dopolnilo, kar pomeni, da pri njih ni bilo strogih faz testiranja, preizkušanja, spremljanja delovanja, kar je značilno za vsako registrirano zdravilo. Po mojih izkušnjah se nekateri ljudje kljub vsemu odločijo preizkusiti t. i. biostatine, a jih opozorim na tveganje in prosim, naj znova premislijo, saj je delovanje teh pripravkov zelo blago in z njimi zastavljenega cilja zdravljenja večinoma ni mogoče doseči. Kadar je potrebno zniževanje vrednosti maščob v krvi, je smiselno, da se odločijo za izdelke, ki jih predpisujemo zdravniki.«

Nepreverjeni pripravki lahko našemu zdravju prej škodijo kot koristijo, zato je pomembno, da smo previdni in odgovorni.

Danes imamo na zdravniški recept na voljo zelo učinkovita in varna zdravila za zniževanje holesterola in maščob v krvi, ki preprečujejo bolezni srca in žilja. Dokazano preprečujejo srčno-žilne zaplete in možgansko kap. Z zaviranjem nastajanja holesterola v jetrih zmanjšajo njegovo koncentracijo v krvi tudi do 50 %. Poleg osnovnega učinka na vrednost holesterola imajo še druge pozitivne učinke – umirjajo vnetje žilnih sten, zmanjšujejo njihovo togost in stabilizirajo žilne obloge.

Če ugotovimo, da je naš holesterol zvišan, se o načinu zniževanja posvetujmo z zdravnikom. Skupaj se dogovorimo o ciljnih vrednostih in morebitnem zniževanju z zdravili ter o spremembi življenjskega sloga.

S spremembo življenjskega sloga in zdravili, ki pomagajo uravnavati dejavnike tveganja, skušamo zmanjšati tveganje za nastanek prvega oziroma naslednjega srčno-žilnega dogodka in izboljšati kakovost posameznikovega življenja.