Posledice
visokega krvnega tlaka
Zvišan krvni tlak (hipertenzija) resno ogroža zdravje, saj nenehno škodi življenjsko pomembnim organom, predvsem srcu, možganom, žilju in ledvicam.
Možganska kap – huda posledica nezdravljene hipertenzije
Zvišan krvni tlak je eden od pomembnih dejavnikov tveganja za nastanek bolezni srca in žilja. Te bolezni so pri nas in v večini razvitih držav glavni vzrok umiranja prebivalstva.
Dokazano je, da je pri ljudeh z zvišanim krvnim tlakom ogroženost za nastanek koronarne srčne bolezni trikrat do štirikrat večja, ogroženost za nastanek možganske kapi pa sedemkrat večja kot pri ljudeh z normalnim krvnim tlakom. Če se tega zavedamo, se zavemo tudi pomena bolezni in njenega preprečevanja.
Dolgotrajno zvišan krvni tlak je tudi eden od vzrokov za nastanek demence, saj vodi v nastanek sprememb bele možganovine. Zdravljenje lahko napredovanje te bolezni ustavi ali vsaj upočasni.
Povezava med zvišanim krvnim tlakom in ledvičnimi boleznimi je že dolgo znana. Dolgotrajno zvišan krvni tlak lahko okvari ledvice, ledvične bolezni pa pogosto povzročijo zvišan krvni tlak.
Aktualno
VSE NOVICEVisok krvni tlak me ne omejuje.
Znižal sem ga in živim polno življenje.
Ko vam postavijo diagnozo visok krvni tlak (hipertenzija), se pojavijo številna vprašanja. Kako bo zdravljenje vplivalo na vaše življenje? Ali se bo njegova kakovost zmanjšala? Ali boste še lahko počeli stvari, ki jih imate radi? Takšna in podobna vprašanja so si postavljali tudi drugi bolniki. Oglejte si njihove zgodbe.
Ko le zdrav življenjski slog za znižanje previsokega krvnega tlaka ni dovolj
Koliko časa vztrajati le pri spremembi življenjskega sloga, če je krvni tlak po nekaj mesecih kljub ukrepom še vedno višji od 140/90 mm Hg?
Hipertenzijo lahko pravočasno odkrijemo s preventivnim pregledom
Skrb za zdravje je odgovornost vsakega posameznika. Če ste povabljeni na preventivni pregled k osebnemu zdravniku, je priporočljivo, da se odzovete, saj se tako poveča verjetnost, da bo hipertenzija pravočasno odkrita in posledično tudi zdravljena.