Vzroki za nastanek
visokega krvnega tlaka
Strokovno ime za zvišan krvni tlak je arterijska hipertenzija. Vzrok zanjo je pri večini ljudi težko odkriti. V takih primerih govorimo o primarni ali esencialni arterijski hipertenziji.
Dejavniki za razvoj arterijske hipertenzije, na katere lahko vplivamo:
- prevelika telesna teža,
- čezmerno uživanje soli,
- čezmerno pitje alkoholnih pijač,
- premajhna telesna dejavnost,
- izpostavljenost škodljivemu stresu,
- kajenje.
Dejavniki tveganja, na katere ne moremo vplivati, so dednost (sorodniki imajo ali so imeli visok krvni tlak), starost (po 45. letu se krvni tlak zvišuje) in spol (moški so bolj ogroženi kot ženske).
Dosti redkeje je visok krvni tlak posledica obolenja nekaterih organov, kot so žleze z notranjim izločanjem (ščitnica, nadledvična žleza itd.), ledvična obolenja, zožitve ledvičnih arterij itd. Visok krvni tlak lahko povzročijo tudi nekatera zdravila in farmacevtski pripravki (npr. kontracepcijske tablete). V teh primerih govorimo o sekundarni arterijski hipertenziji. Po odstranitvi vzroka (ozdravljenju) se krvni tlak normalizira.
Aktualno
VSE NOVICEVisok krvni tlak me ne omejuje.
Znižal sem ga in živim polno življenje.
Ko vam postavijo diagnozo visok krvni tlak (hipertenzija), se pojavijo številna vprašanja. Kako bo zdravljenje vplivalo na vaše življenje? Ali se bo njegova kakovost zmanjšala? Ali boste še lahko počeli stvari, ki jih imate radi? Takšna in podobna vprašanja so si postavljali tudi drugi bolniki. Oglejte si njihove zgodbe.
Ko le zdrav življenjski slog za znižanje previsokega krvnega tlaka ni dovolj
Koliko časa vztrajati le pri spremembi življenjskega sloga, če je krvni tlak po nekaj mesecih kljub ukrepom še vedno višji od 140/90 mm Hg?
Hipertenzijo lahko pravočasno odkrijemo s preventivnim pregledom
Skrb za zdravje je odgovornost vsakega posameznika. Če ste povabljeni na preventivni pregled k osebnemu zdravniku, je priporočljivo, da se odzovete, saj se tako poveča verjetnost, da bo hipertenzija pravočasno odkrita in posledično tudi zdravljena.