Kaj je krvni tlak?
Krvni tlak je sila, s katero kri pritiska na steno žile, po kateri teče.
Krvni tlak opredeljujeta dve številki, izrazimo pa ga v milimetrih živega srebra (Hg).
Prva številka je vrednost sistoličnega krvnega tlaka, to je najvišjega krvnega tlaka v žili ob utripu srca.
Druga številka je vrednost diastoličnega krvnega tlaka, to je najnižjega krvnega tlaka v žili med dvema utripoma, ko srčna mišica počiva.
Normalni krvni tlak odraslega človeka pomeni, da je sistolični tlak od
120–129 mm Hg, diastolični krvni tlak pa od 80–84 mm Hg. Normalne vrednosti sistoličnega in diastoličnega krvnega tlaka so zelo pomembne za učinkovito delovanje vitalnih organov, kot so srce, možgani in ledvice, ki skrbijo za naše splošno zdravje in dobro počutje.
Meja, nad katero govorimo o hipertenziji, je 140/90 mm Hg.
To sta številki, ki si ju je vredno zapomniti.
Krvni tlak v območju 130 – 139/85 – 89 mm Hg je visoko normalni krvni tlak. Ljudje s takšnimi vrednostmi imajo večjo verjetnost, da bodo v prihodnjih letih razvili hipertenzijo.
Le z rednim merjenjem lahko pravočasno odkrijete hipertenzijo in tudi ukrepate.
SVETOVNA LIGA ZA HIPERTENZIJO VSAKEMU PRIPOROČA, DA SI KRVNI TLAK IZMERI VSAJ ENKRAT NA LETO.
Aktualno
VSE NOVICEHipertenzijo lahko pravočasno odkrijemo s preventivnim pregledom
Skrb za zdravje je odgovornost vsakega posameznika. Če ste povabljeni na preventivni pregled k osebnemu zdravniku, je priporočljivo, da se odzovete, saj se tako poveča verjetnost, da bo hipertenzija pravočasno odkrita in posledično tudi zdravljena.
Hipertenzija ali le simptomi menopavze?
Sodobna ženska je vsestransko sposobna in dejavna na vseh področjih življenja. Okoli 50. leta (lahko tudi prej) pa se zgodi prelomnica – menopavza, ki povzroči številne telesne in vedenjske spremembe.
10 korakov za preprečevanje možganske kapi
Oktobra je svetovni dan možganske kapi, ki je drugi najpogostejši vzrok smrti in glavni dejavnik invalidnosti. Najpomembnejši dejavnik tveganja za nastanek možganske kapi je previsok krvni tlak (višji od 140/90 mm Hg). Zato je ključno, da ga imate pod nadzorom.