Simptomi
visokega krvnega tlaka
Visok krvni tlak je zelo pogosta bolezen, pojavlja se skoraj pri polovici odraslih prebivalcev Slovenije. Ker v nasprotju z drugimi boleznimi sprva običajno ne povzroča težav, se ga bolniki niti ne zavedajo ali pa simptomom ne pripisujejo večjega pomena.
Prve težave so neznačilne, zato se zaradi njih redko odpravimo k zdravniku. Resen zaplet, kot sta možganska kap in srčni infarkt, je velikokrat prvo in tudi edino opozorilo. Zato mu pravimo tudi tihi ubijalec.
Bodite pozorni na občasne blage in neznačilne simptome:
- glavobol (predvsem v zatilju in zjutraj),
- vrtoglavico,
- utrujenost,
- razbijanje srca,
- slabo spanje,
- zvonjenje v ušesih,
- krvavitve iz nosu,
- tiščanje v prsnem košu.
Aktualno
VSE NOVICEČe imajo hipertenzijo vaši starši, je velika verjetnost, da jo boste imeli tudi vi
Nova spoznanja v medicini so pripomogla k veliko boljšemu razumevanju vzrokov in nastanka visokega krvnega tlaka – hipertenzije. Pri uravnavanju krvnega tlaka sodelujejo številni regulacijski sistemi v telesu, visok krvni tlak pa je posledica delovanja mnogih dejavnikov. Na nekatere lahko vplivamo (npr. na zdrav življenjski slog), na nekatere pa žal ne moremo. Med takšne sodi tudi dednost.
Zvišan krvni tlak: vzrok ali posledica bolezni vaših ledvic?
Zdrave ledvice so pomembne za ohranjanje normalnih vrednosti krvnega tlaka oziroma in obratno - normalne vrednosti krvnega tlaka so ključne za zdravje ledvic.
Objavljena prva raziskava, ki je potrdila varnost zdravil za hipertenzijo pri starejših bolnikih s covidom-19
Pandemija covida-19 je močno posegla v naše življenje in spremenila naš pogled na zdravje.