Statini so učinkoviti le, če jih jemljemo
"Po infarktu sem v bolnišnici poleg ostalih zdravil prejel statin. Po 6 mesecih je kontrolni pregled krvi pokazal normalne vrednosti holesterola. Ali lahko statin neham jemati?"
Po uvedbi statina (danes najpogosteje uporabljena zdravila za zniževanje holesterola v krvi) je delovanje encima, ki je ključen pri sintezi holesterola (reduktaza HMG CoA), zavrto v nekaj tednih, zato vrednosti holesterola v teh nekaj tednih upadejo.
Po ukinitvi statina pa pride do ponovne aktivacije encima in zagona endogene sinteze holesterola, zlasti v jetrih. V nekaj tednih bo koncentracija holesterola spet taka kot ob infarktu, z vsemi nevarnostmi, ki jih to prinaša. Še več – ker ne bo več umirjevalnega učinka statina na žilne obloge, ki so že počile in povzročile infarkt, obstaja povečana verjetnost, da se bo infarkt ponovil.
Po miokardnem infarktu smo kardiologi zelo alarmirani in ostanemo na bolnika pozorni še leta, saj je verjetnost za ponovni infarkt povečana tudi do 5 let po prvem infarktu. Ponovni infarkt pa se pri 20 do 30 % bolnikov lahko začne in konča z nenadno srčno smrtjo, pri preživelih pa praktično razpolovi pričakovano življenjsko dobo.
dr. Dragan Kovačić, dr. med.
Aktualno
VSE NOVICEKaj moramo vedeti o vrednostih holesterola?
Nekateri smo verjetno kar nekoliko izgubljeni, ko dobimo listič z laboratorijskimi izvidi, med katerimi so tudi podatki o holesterolu v krvi. Sprašujemo se, ali imamo preveč škodljivega holesterola, katera številka se nanaša na škodljivi holesterol, kakšne sploh so normalne vrednosti holesterola in kdaj je ta previsok.
Zniževanje holesterola na naraven način?
Z urejenim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni in nevarnih zapletov. Pogosto pa o holesterolu krožijo najrazličnejše informacije s spleta, prepričanja, razlage, napotki … Marsikdaj je težko ločiti, kaj je vredno zaupanja, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. In kaj pravijo strokovnjaki?
Zvišan holesterol je škodljiv za vsakogar
S srcem za vsako srce se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je tradicionalno septembra. Spodbuja nas k razmišljanju o srčno-žilnih boleznih ter k pravočasnemu ukrepanju.