Ali veste, koliko holesterola imate v krvi?
Dobro bi bilo, da bi vsak odrasel človek vedel, koliko holesterola ima v krvi. Če bi bila vrednost ustrezna, bi si moral holesterol kontrolirati vsakih pet let, če bi bila povečana, pa pogosteje, o čemer bi se moral dogovoriti z osebnim zdravnikom.
Pogostejše kontrole so potrebne tudi pri vseh, ki imajo enega ali več dejavnikov tveganja za aterosklerozo.
Pri posameznikih brez znane srčno-žilne bolezni v primarni preventivi velja splošno pravilo 5-3-2-1. To pomeni, da naj bo skupni holesterol pod 5 mmol/l, holesterol LDL pod 3 mmol/l, trigliceridi pod 2 mmol/l, holesterol HDL pa nad 1 mmol/l. Odraslim osebam po 20. letu se vsaj enkrat na 5 let priporoča merjenje plazemskega holesterola (celotni lipidogram).
Pri osebah, ki jih na podlagi tabel koronarne ogroženosti opredelimo kot zelo ogrožene, in pri bolnikih z že znano srčno-žilno boleznijo (bolniki po srčnem infarktu ali možganski kapi, večina sladkornih bolnikov tipa 2, bolniki z vstavljenimi stenti v koronarnih žilah idr.) so ciljne vrednosti strožje. Pri njih mora biti holesterol LDL pod 1,4 mmol/l. Vrednosti lipidnega profila je treba spremljati redno, najmanj enkrat na leto.
Aktualno
VSE NOVICEKaj moramo vedeti o vrednostih holesterola?
Nekateri smo verjetno kar nekoliko izgubljeni, ko dobimo listič z laboratorijskimi izvidi, med katerimi so tudi podatki o holesterolu v krvi. Sprašujemo se, ali imamo preveč škodljivega holesterola, katera številka se nanaša na škodljivi holesterol, kakšne sploh so normalne vrednosti holesterola in kdaj je ta previsok.
Zniževanje holesterola na naraven način?
Z urejenim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni in nevarnih zapletov. Pogosto pa o holesterolu krožijo najrazličnejše informacije s spleta, prepričanja, razlage, napotki … Marsikdaj je težko ločiti, kaj je vredno zaupanja, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. In kaj pravijo strokovnjaki?
Zvišan holesterol je škodljiv za vsakogar
S srcem za vsako srce se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je tradicionalno septembra. Spodbuja nas k razmišljanju o srčno-žilnih boleznih ter k pravočasnemu ukrepanju.