Kako sta povezana holesterol in ateroskleroza?
Na hitro napredovanje ateroskleroze vpliva več nevarnih dejavnikov.
Na nekatere (spol, starost, družinsko obremenjenost) ni mogoče vplivati, druge (holesterol, visok krvni tlak, sladkorno bolezen, kajenje, telesno nedejavnost, debelost ipd.) pa je mogoče uravnavati z ustreznim načinom življenja ali z zdravili. Eden od najnevarnejših dejavnikov je holesterol, saj nekateri lipoproteini, zlasti tisti, v katerih je veliko holesterola LDL, zelo pospešijo proces ateroskleroze. Če ima posameznik več dejavnikov tveganja, je večja nevarnost, da bo pri njem prišlo do ateroskleroznih zapletov. Zato je nujno, da čim več nevarnih dejavnikov tveganja odstranite ali pa vsaj zmanjšate njihovo izrazitost (uredite holesterol, krvni tlak, sladkorno bolezen ipd.). Če hočete dejavnike odstraniti, pa jih morate poznati!
Ali lahko z znižanjem holesterola zmanjšate tveganje?
Dokazano je, da znižanje holesterola bistveno upočasni napredovanje ateroskleroze in tako zmanjša nevarnost za nastanek srčnega infarkta, možganske kapi ali pretočnih motenj v arterijah nog. Z znižanjem holesterola LDL za 1 mmol/l lahko tveganje za srčno-žilno umrljivost in srčni infarkt zmanjšate za 20 %. Zato je pomembno, da za svoje zdravje skrbite tudi tako, da zaupate svojemu zdravniku in redno jemljete predpisana zdravila. Zdravnik vas namreč pozna, spremlja vaše zdravstveno stanje in natančno ve, kakšno zdravljenje in katera zdravila so za vas optimalna in zakaj se je odločil zanje.
Prim. Matija Cevc, dr. med.: »Dlje, kot so ravni holesterola visoke, večja škoda nastane na žilnih stenah. To je najbolj očitno pri tistih, ki imajo družinsko obliko motnje, saj imajo visoko raven holesterola že otroci. Ta oblika je tudi najpomembnejši vzrok za zgodnjo srčno-žilno bolezen. Zato je zelo pomembno, da take osebe čim prej odkrijemo in ustrezno zdravimo.«
Aktualno
VSE NOVICEKaj moramo vedeti o vrednostih holesterola?
Nekateri smo verjetno kar nekoliko izgubljeni, ko dobimo listič z laboratorijskimi izvidi, med katerimi so tudi podatki o holesterolu v krvi. Sprašujemo se, ali imamo preveč škodljivega holesterola, katera številka se nanaša na škodljivi holesterol, kakšne sploh so normalne vrednosti holesterola in kdaj je ta previsok.
Zniževanje holesterola na naraven način?
Z urejenim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni in nevarnih zapletov. Pogosto pa o holesterolu krožijo najrazličnejše informacije s spleta, prepričanja, razlage, napotki … Marsikdaj je težko ločiti, kaj je vredno zaupanja, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. In kaj pravijo strokovnjaki?
Zvišan holesterol je škodljiv za vsakogar
S srcem za vsako srce se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je tradicionalno septembra. Spodbuja nas k razmišljanju o srčno-žilnih boleznih ter k pravočasnemu ukrepanju.