Kaj je holesterol?
Zaradi zvišane ravni holesterola v krvi z leti narašča tveganje za nastanek bolezni srca in žilja, zato je ozaveščenost ljudi o njegovih škodljivih učinkih zelo pomembna.
Holesterol je voskasta, maščobna snov, ki jo najdemo v vseh telesnih celicah. Naše telo ves holesterol, ki ga potrebuje za tvorbo hormonov, vitamina D in snovi, ki nam pomagajo prebavljati živila, naredi samo. Če ga imamo v krvi preveč, lahko povzroči nastanek oblog na žilnih stenah in s tem pospeši nevaren proces – nastanek ateroskleroze. Telo dobi holesterol na dva načina: večji del ga nastane v jetrih, vnašamo pa ga tudi s hrano, predvsem s hrano živalskega izvora.
Skrb vzbuja podatek, da imata zvišan holesterol dve tretjini odraslih Slovencev. Marsikdo se ne zaveda, zakaj je to nevarno, in ne ve, kaj lahko naredi sam in kako mu lahko pomaga zdravnik. Na srečo lahko veliko naredimo že z zdravim načinom življenja in zdravljenjem z zdravili, ki pa so učinkovita le, če jih jemljemo redno.
Aktualno
VSE NOVICEZniževanje holesterola na naraven način?
Z urejenim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni in nevarnih zapletov. Pogosto pa o holesterolu krožijo najrazličnejše informacije s spleta, prepričanja, razlage, napotki … Marsikdaj je težko ločiti, kaj je vredno zaupanja, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. In kaj pravijo strokovnjaki?
Zvišan holesterol je škodljiv za vsakogar
S srcem za vsako srce se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je tradicionalno septembra. Spodbuja nas k razmišljanju o srčno-žilnih boleznih ter k pravočasnemu ukrepanju.
Višji holesterol LDL – večja škoda v naših žilah
INTERVJU:
dr. Mitja Krajnc, dr. med., specialist interne medicine v UKC Maribor