Ali je holesterol lahko prenizek?
Na to vprašanje je dr. Dragan Kovačić, dr. med., odgovoril:
»V preteklosti smo bili pogosto priča zaskrbljenosti tako laikov kot zdravnikov, da bi lahko zelo majhne vrednosti holesterola LDL (pod 1 mmol/l) privedle do nestabilnosti celičnih membran, vznika rakavih bolezni, demence … Dejstvo je, da z novimi kombinacijami zdravil danes ni redkost bolnik s holesterolom LDL 0,3 mmol/l. Podatki kažejo, da ti bolniki nimajo nobenih težav in da pri njih nikakor ni več bolezenskih stanj, ravno obratno, pri njih beležimo želeni upad srčno-žilnih dogodkov, kot so srčne in možganske kapi. Navedeno potrjuje domnevo, da holesterol LDL v našem telesu razen transportne vloge nima znane fiziološke funkcije, njegov edini učinek je nenehno bombardiranje žilne stene. Več kot je bomb, večja je škoda na žilah. Enako velja, da dlje kot padajo bombe, večja je škoda na žilah. Iz navedenega jasno sledi, da je treba zvišan holesterol LDL zdraviti odločno in čim prej.«
Aktualno
VSE NOVICEKaj moramo vedeti o vrednostih holesterola?
Nekateri smo verjetno kar nekoliko izgubljeni, ko dobimo listič z laboratorijskimi izvidi, med katerimi so tudi podatki o holesterolu v krvi. Sprašujemo se, ali imamo preveč škodljivega holesterola, katera številka se nanaša na škodljivi holesterol, kakšne sploh so normalne vrednosti holesterola in kdaj je ta previsok.
Zniževanje holesterola na naraven način?
Z urejenim holesterolom pomembno zmanjšamo verjetnost za razvoj srčno-žilnih bolezni in nevarnih zapletov. Pogosto pa o holesterolu krožijo najrazličnejše informacije s spleta, prepričanja, razlage, napotki … Marsikdaj je težko ločiti, kaj je vredno zaupanja, kaj je res – tudi glede raznih pripravkov, za katere obljubljajo, da holesterol znižajo na naraven način. In kaj pravijo strokovnjaki?
Zvišan holesterol je škodljiv za vsakogar
S srcem za vsako srce se glasi geslo letošnjega svetovnega dneva srca, ki je tradicionalno septembra. Spodbuja nas k razmišljanju o srčno-žilnih boleznih ter k pravočasnemu ukrepanju.